Obsah

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Udělejte si pořádek v účtech za energie a podívejte se, jestli někde neplýtváte zbytečně

Chcete mít ve vašem bytovém domě energie pod kontrolou? Zjistěte, kde platíte za teplo, přípravu teplé vody či elektrickou energii zbytečně mnoho, a změňte to. Na Českém trhu je nová služba, která pomáhá vlastníkům bytových domů najít možnosti, jak lépe využívat technologie a ušetřit tak desítky i stovky tisíc korun ročně.


Energetická studie ušetří vlastníkům bytových domů desítky i stovky tisíc korun

U většiny bytových domů byla v minulých letech provedena energetická opatření jako zateplení pláště budovy či výměna oken. Vlastníci bytových domů tak dosáhli toho, že teplo již zbytečně neuniká tepelnými mosty. Komplexní revitalizace ovšem zahrnuje i něco více. Je potřeba také zajistit, aby teplo nebylo do takto ošetřených domů dodáváno ve stejném množství jako v minulosti. Jednoduše proto, že revitalizovaný dům již tolik tepla nepotřebuje.

To u tepla dodávaného z CZT bohužel nelze zajistit jen tím, že otočíte termostatickou hlavicí u radiátoru. Ve stoupačkách a rozvodech bude totiž teplo proudit dále a vy ho zaplatíte. Významných úspor také můžete dosáhnout, pokud máte starší vlastní plynovou kotelnu. Zateplením se zkrátka bytový dům z hlediska potřeby tepla změnil, a proto by dalším logickým krokem měla být i úprava vytápění.

Řešením jsou moderní technologie, které dnes přinášejí celou řadu možností. Můžete například sami řídit teplo, které přichází do bytového domu s CZT nebo si můžete teplo a teplou vodu vyrobit levněji v moderní kondenzační kotelně. Dokonce si můžete sami vyrábět část elektrické energie pomocí dotovaných fotovoltaických panelů a vlastní elektřinu využít pro všechny domácnosti v bytovém domě. A to je jen část možností současných technologií.

Které z nich jsou ale nejvhodnější pro váš bytový dům?

Výběr není jednoduchý. Závisí to hlavně na současném stavu domu, lokalitě a způsobu užívání. Pokud nejste odborníky na technické zařízení budov, jen velmi těžko posoudíte, jaké technologie či jejich kombinace přinesou největší úspory a v neposlední řadě vyšší komfort bydlení. Pomoct může například energetický audit. Ten ale stojí několik desítek tisíc korun a neporovnává jednotlivé technologie mezi sebou.

Jinou variantou je Energetická studie. Ta vám jednoduše a srozumitelně ukáže, jaké technologie jsou pro váš bytový dům vhodné, předpokládanou výši investice, úspory i ekonomickou návratnost. Získat takovou studii můžete jednoduše a zdarma.

Stačí, když si o ni požádáte na www.energetickastudie.cz nebo telefonicky na 778 885 877.

Pokud tedy uvažujete o pořízení technologií jako jsou plynové kotelny, tepelná čerpadla, regulace tepla z CZT apod., věnujte trochu času přípravě a získání informací pro správné rozhodování. Můžete díky tomu ušetřit mnoho nepříjemných překvapení a v neposlední řadě i peněz.